cfmoto македонија 2021
CFMOTO CFMOTO 300CL-X – НОСТАЛГИЧЕН МОТОРЦИКЛ ИДЕАЛЕН ЗА ПОЧЕТНИЦИ

CFMOTO 300CL-X – НОСТАЛГИЧЕН МОТОРЦИКЛ ИДЕАЛЕН ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Втемелен во стратешкото партнерство со KTM, CFMOTO го освојува европскиот пазар во последниве години. Нашата иницијатива како најбрзо растечки бренд во Powersport индустријата не престанува ниту во 2023 година, бидејќи покрај останатите модели на моторцикли кои се појавија на почетокот на оваа година, неодамна го претставивме и новиот модел 300 CL-X ретро родстер, наменет за многу популарниот сегмент на мотоцикли за почетници.

Ако овој ретро велосипед изгледа познато, тоа е затоа што има неверојатна сличност со неговите постари браќа во палетата 700 CL-X Heritage, 700 CL-X Sport и 700 CL-X Adventure. Заснован на добро познатиот и сигурен погон на моторциклот CFMOTO 300NK, овој носталгичен модел се одликува со течно ладење, DOHC, едноцилиндричен мотор од 292 кубни сантиметри, кој развива 27,9 коњски сили при 8.500 вртежи во минута!

Споен со шестстепен менувач, овој сигурен едноцилиндарец е сместен во челична решеткаста рамка. CFMOTO ги комплетира основните компоненти со предна вилушка upside down од 37 mm од KAYABA и прилагодлив заден амортизер. Гумите поставени на челични тркала од 17 инчи доаѓаат со радијално монтирани клешти кои имаат задача да го прицврстат дискот од 292 мм напред, додека дискот од 220 мм назад обезбедува одлична сила за запирање. Двоканалниот ABS го контролира сопирањето на овој нов ретро модел 300 CL-X.

ПОДГОТВЕНИ ЗА ГРАДСКИ ГУЖВИ И ЗАКРИВЕНИ ПЛАНИНСКИ ПАТИШТА

Моделот станува уште попривлечен за почетниците благодарение на висината на седиштето од 79,5 cm и масата од само 155 kg со сите течности. Меѓуоскиното растојание од 136,4 см секако придонесува за подвижната природа на CL-X во сообраќаен метеж или кривулести планински патишта. Во исто време, резервоарот за гориво со капацитет од 14,4 литри овозможува нео-ретро викенд-авантури дури и до најоддалечените дестинации.

Иако само што се приклучува на сегментот на мотоцикли со помала зафатнина, 300 CL-X доаѓа стандардно со технички и механички надградби, како што пролизгувачки кумплунг и LED осветлување. Верзијата 300 CL-X е достапна во две бои, Nebula White и Nebula Black. Овој модел го лансиравме на европскиот пазар со силен фокус на оние кои влегуваат во светот на мотоциклите.

Посетете го нашиот салон и погледнете го моделот CFMOTO 300 CLX, кој е доказ дека класиката не значи досадно и дека интересното не значи несериозно. Сигурната и докажана техничка конструкција на моторот од 300cc на моделот 300 CL-X е спакувана во нео класичен стил со дополнителна екстраваганција.

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com