cfmoto македонија 2021
ATV vozila CFMOTO RACING ТИМОТ СЕ ШАМПИОНИ НА FENIX RALLY !

CFMOTO RACING ТИМОТ СЕ ШАМПИОНИ НА FENIX RALLY !

Добрите вести не доаѓаат сами. CFMOTO освен што тргна на патување на MOTO3 GP за мотоцикли и тоа оваа недела во Аргентина, во меѓувреме отпатува и го украде нашето внимание и на шампионатот на четири тркала – FENIX RALLY.

Во саботата, на 19 март, заврши напнатата трка во пустината Сахара, со сто и пол стотина екипажи на стартната линија пред една недела. За седум дена, на сè попопуларното рели Феникс, учесниците мораа да ги надминат не само тешките брзински етапи кои се протегаа низ дини и тежок терен, туку и силна песочна бура што траеше неколку дена. Поради ова невреме организаторите дури и ја сменија рутата на еден ден.

Уште од првите денови, возачите на CFMOTO RACING TEAM покажаа победничко темпо. И двајцата, не ги криеја грижите за релевантноста на опремата пред почетокот, бидејќи беше опремена со некои делови и компоненти на моторот кои претходно не беа тестирани во екстремни услови. По една недела интензивни трки, тимот беше задоволен што опремата го издржа најдоброто. CFMOTO CFORCE 1000 овие АТВ ,,ѕверови” им помогнаа на нашите професионални возачи да ги заземат првото и второто место. Двајцата спортисти по втор пат учествуваа на релито Феникс.

Тежок пат до последниот километар

Заземајќи го четвртото место на минатогодишното рели, оваа година Антанас Канопкинас се искачи на највисокото место во поредокот на АТВ. По последниот ден од релито, на кој ја обезбеди титулата шампион, спортистот не го криеше заморот, но и радоста: „Последниот, седми ден од релито беше брутално тежок и жежок. Дадовме максимум и повторно завршивме први. Чувството е прекрасно“. – додаде Антанас.

Адомас Ганчиериус, кој го освои второто место минатата година, покажа најдобро време меѓу АТВ возачите на последниот ден од релито и го повтори својот претходен резултат – го освои второто место во генералниот пласман на АТВ. Третото место го освои Французинот Николас Мартинез, кој во текот на целото рели возеше во близина на тркачите CFMOTO.

„Последниот ден беше навистина тежок и напнат. Не можев да успорам напоредно на тие 150 километри, бидејќи имав само две минути предност пред најблискиот конкурент. Го стигнав и го престигнав Антанас на 25от километар и прв го извозев преостанатото растојание “– рече А. Ганчиериус по финишот.

И двајцата споделија дека се многу задоволни од резултатот и се заблагодаруваат на целиот тим што беше наоколу и помогна да се постигне вистински успех. Тие упатуваат и благодарност до партнерите и навивачите чија поддршка се ширеше и чувствуваше во текот на целиот собир. Тркачите кои поминаа повеќе од 1.200 спортски километри без поголеми инциденти, изјавија дека максималното сценарио е завршено. Според нив, следно е проценка на опремата при враќањето дома и подготовка за следните стартови – следната трка е закажана за јуни во Андалузија.

Секогаш е големо задоволство да се види CFMOTO тркач да прави прекрасни достигнувања на прекуокеанскиот пазар како што победивме и во Индонезија на Мoto3 GP.

Со нетрпение очекуваме уште претстојни изненадувања!

 

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com