cfmoto македонија 2021
CFMOTO CFMOTO 800MT SPORT – ДИЗАЈНИРАН ДА ДОМИНИРА ВО СЕКОЈ ПОГЛЕД !

CFMOTO 800MT SPORT – ДИЗАЈНИРАН ДА ДОМИНИРА ВО СЕКОЈ ПОГЛЕД !

Уште пред да се појави за време на најавата од нашата компанија, овој мотоцикл, со својот дизајн и висококвалитетните компоненти, ја скокоткаше фантазијата на многу љубители на авантуристичките и туристичките мотоцикли.

Кон крајот на минатата година, воведовме сосема нов мотцикал од нашиот премиум сегмент, 800MT, што е сериозен чекор напред од претходниот модел на авантуристички мотоцикл MT650.

Овој новитет нема ништо заедничко со неговиот претходник MT650.  Бидејќи, CFMOTO 800MT Sport доби нов и помоќен мотор кој испорачува 95 КС од двоцилиндричен агрегат со зафатнина од 799 cm3, а го красат и подобра суспензија, систем за сопирање и други висококвалитетни иновативни компоненти.

CFMOTO 800MT Sport има поголема моќ и удобност кога ќе одлучите да возите до некоја далечна дестинација. Опремен со DOHC водено ладен мотор од 799 кубика со два цилиндри. Авантуристички дизајн и супериорна прецизност на возењето, во комбинација со KYB суспензија и ABS кривини, 800MT овозможува безбедно и стабилно возење.

 800MT SPORT – KTM ВО новото руво на CFMOTO 

Производната линија во нашата нова фабрика во Хангжу, главниот град на провинцијата Жеџијанг, произведува модели KTM 790 од 2021 година, кога потпишавме партнерство со KTM за производство на овој „авантурист“. Истата година добивме лиценца да дизајнираме сопствена палета на единици базирани на мотори V-Twin LC8 790. Најновиот модел CFMOTO 800MT Sport го има потписот на познатото австриско дизајн студио Киска, кое дизајнира и модели за KTM. На тој начин создадовме ѕвезда која го разбранува светот на мотото уште пред нејзиното појавување.

Овој деловен ,,брак“ помеѓу компаниите CFMOTO и KTM веќе достигна огромни оперативни височини, но 800MT Sport несомнено е круна на оваа алијанса. Паралелниот V-Twin мотор на KTM од 799cc е полнокрвен тркач со 70 kw (95 КС) при 9000 вртежи во минута и 77 Nm при 7500 вртежи во минута, што значи врвни перформанси и на прашина и на асфалт.


800MT Sport може да се пофали со лесна конструкција која обезбедува прецизно ракување во комбинација со ергономија за удобност при патување. Компактниот мотор е интегриран во главната рамка како дел од конструкцијата на каросеријата. Вкупната тежина на главната рамка и подградбата е само 16 кг, а тежината на мотоциклот е само 225 кг.

Висината на седиштата на CFMOTO 800MT Sport е 825 mm, што го прави погоден за повеќето возачи. Дводелното седиште е масивно и обезбедува одлична удобност при долги патувања. Предниот крај на седиштата е тесен, што е погоден за „стискање“ на резервоарот за гориво додека е во возење, додека задниот крај е широк и дебел за зголемен комфор.

CFMOTO 800MT Sport доаѓа со навистина неверојатна листа на стандардна опрема што ќе ги остави без зборови дури и најпребирливите авантуристички возачи.

ДВА РЕЖИМИ НА ВОЗЕЊЕ

Авантуристичкото возење носи многу возбуда, но и неизвесност. Затоа, 800MT Sport е опремен со два режими на возење кои одговараат на различни временски услови; „Дожд“ и „Спорт“, со чија помош секогаш ќе ја имате вистинската количина на снага да го направите вашето возење безбедно, но и забавно.

ТЕМПОМАТ

Тоа што сме смислиле сè покажува дека овој најнапреден модел од нашата понуда на мотоцикли Adventure има вградена контрола на патувањето со цел да се намали заморот на возачот при подолги возења, но и да се зголеми ефикасноста на горивото. Цврстиот резервоар од 19 литри ви дава можност да поминете преку 350 km со едно полнење, во зависност од вашиот ентузијазам. Едноставно активирајте ја контролата на патувањето со еден допир и уживајте во пејзажите што минуваат покрај вас.

ГОЛЕМ TFT дисплеј

Мини компјутерот на дофат на раката е вистински опис на седуминчниот мултифункционален IPS TFT екран. CFMOTO 800MT Sport има многу јасен и лесен дисплеј за читање, со интуитивно мени и Bluetooth конекција што ви дава можност да се поврзете со навигација или smart телефон. Таблата со инструменти ја прикажува моменталната потрошувачка на гориво, просечната потрошувачка на гориво, просечната брзина, времето, температурата на течноста за ладење итн., обезбедувајќи му на возачот сите потребни информации на прв поглед. Системот на менито на TFT екранот ви дава информации во секое време за притисокот во гумите и на овој начин ги добивате вистинските информации дали имате оштетувања на гумите.

ЛЕД СВЕТЛА ЗА ПОДОБРО ВОЗЕЊЕ

CFMOTO 800MT е опремен со целосно интелигентно LED осветлување кое ви дава одлично осветлување на патиштата за време на ноќните возења. Предните светла автоматски ќе се вклучат или исклучат според условите на возење, намалувајќи ја потребата за рачно ракување. Во аголот има и автоматско враќање на индикаторот за насока и функцијата за помошно осветлување.

Кога трепкачот е вклучен, функцијата за помош на кривината автоматски ќе се вклучи за да осветли повеќе површина на патот при вртење.

МАГЛАТА ПОВЕЌЕ НЕ Е ПРОБЛЕМ

Заборавете на тоа да ја барате белата линија на патот, само вклучете ги светлата за магла кои покрај моќните LED фарови, ви овозможуваат и најбезбедно возење во услови на слаба видливост.

АМПСОРБЕР НА ВОЛАН

Амортизерот на воланот (стабилизатор) има клучна задача бидејќи во некои ситуации може да го спаси возачот од безбеден пад. Ова е уште поизразено при возење кога при поголеми брзини наидувате на нерамнини на патот каде што има проток за „играње“ на предниот дел. Со најновиот амортизер на воланот, оваа игра од предниот дел е скротена и вашето возење станува побезбедно и постабилно.

ПРИСТАБЛИВ ВИЗОР

Без разлика дали сте на автопат, или се спуштате по спореден пат или се одлучувате за авантуристичка патека, прилагодливиот визир на 800MT Sport ќе ви овозможи да го поставите онака како што сакате.

ЗА ИГРАТА ДА СТАНЕ ИНТЕРЕСНА, НО И ПОМАЛКУ ГРУБА

Авантуристичките возења се исклучително забавни, но и опасни бидејќи често се случуваат падови со мала брзина.

800MT е опремен со шипки за судар за да помогне во ублажувањето на можни повреди при падот. Решетките совршено се вклопуваат во целокупниот дизајн на мотоциклот 800MT, давајќи му специфичен и моќен изглед и во исто време заштита при возење надвор од патот.

МАКСИМАЛЕН КОМФОР

Сакате да истражувате? Целосно прилагодливата KYB суспензија на 800MT Sport отвора многу врати за нови авантури. Со овој напреден прилагодлив систем на суспензија, можете самоуверено да тргнете на најнегостопримливите терени. Соло или со совозач дури и со багаж – нема проблем, тргнете во вашата нова авантура!

          

ЗАПИРАЊЕ СО CORNERING ABS

Овој чистокрвен авантурист вклучува сопирачки J. Yuan, кои сега се во сопственост на Brembo, радијална клешта за стегање напред со дијаметар од 2 x 328 mm, додека еден диск е исто така одговорен на задната точка за запирање. Овие моќни сопирачки се тука за да се грижат за вашата безбедност со Cornering ABS.

МЕНУВАЧ ЗА БРЗО СМЕНА – ДВОСТОЧЕН

Моќта и вртежниот момент се дистрибуираат на шест-брзинскиот менувач, а моделот CFMOTO 800 MT Sport е опремен со CF-SC лизгачка спојка и брз менувач (Quickshifter), што значи дека треба да ја користите спојката само при стартување или запирање, што го прави возењето многу полесно кога е потребно цврсто да се држи контролата.

ВОЗЕЊЕТО ЌЕ БИДЕ ПРИЈАТНО И ВО СТУДНИ ДЕНОВИ

Новиот член на семејството Adventure е опремен со рачка и грејач на седиштата за да се направи возењето на совозачот поудобно во студените денови.

ШТИТНИЦИ ЗА РАЦЕ

Главната цел на рачните штитници на ендуро велосипедите е од ударите. Сепак, кај мотоциклот 800MT Sport тие се дизајнирани да обезбедат одлична заштита од ветер и дожд, кои заедно со грејачот на рачката обезбедуваат одлична заштита од студ.

КОМАНДИ КОИ СЈААТ

800MT е опремен со контроли кои се осветлени така што ви даваат видливост на управувачот во темница, што ја зголемува безбедноста на самото возење, но и оди со пребарувањето со прстот зад копчињата на управувачот.

АЛУМИНИУМСКА ЗАШТИТА НА АГРЕГАТОТ

Заштитната плоча на моторот е изработена од анодизиран алуминиум и го штити уредот при возење од разните површини. Алуминиумската заштита на агрегатот е изработена од лесна легура, има ладна форма за да ги следи линиите на мотоциклот и има дренажни отвори. Обезбедува идеална заштита не само на агрегатот, туку и за гранката на издувните гасови при истражување на непознатото.

        

ЦЕНТРАЛЕН ШТЕНДЕР

Централниот држач на CFMOTO 800MT Sport е цврст и ви овозможува лесно да го подигнете моторот на него и да го паркирате побезбедно. Централниот штендер ви дава можност безбедно да го чувате мотоциклот во текот на денот кога нема да го возите, но и потребните интервенции на гумите или редовното подмачкување на ланецот. Исто така, го заштедува уредот бидејќи маслото останува рамномерно во него, а и задните и предните гуми го распределуваат товарот.

НАЈДОЛГА ГАРАНЦИЈА ОД 5 ГОДИНИ

CFMOTO 800MT SPORT е поддржан од нашата 5-годишна програма за фабричка гаранција со сервисен интервал од дури 15.000 километри. Да, добро прочитавте, 5 години гаранција и 15.000 км сервис!

По желба можете дополнително да нарачате и алуминиумски куфери кои ви обезбедуваат вкупно 63 литри простор за складирање. Горната кутија ви нуди и дополнителен простор за складирање од 6L. Овие алуминиумски куфери се дизајнирани да бидат отпорни на прашина, вода и може да се заклучат. Внатрешноста има облога отпорна на гребење, а куќиштата се безбедно прикачени на полиците за монтирање и исклучително лесно се отстрануваат од мотоциклот.

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com