cfmoto македонија 2021
ATV vozila 8 брзи совети за добро одржување на вашиот четирицикал за крај на зимската сезона

8 брзи совети за добро одржување на вашиот четирицикал за крај на зимската сезона

Кој рече дека возењето четирицикал е само летна активност?

Како што знаеме, се повеќе и повеќе ентузијасти на овој спорт ја спроведуваат својата страст во сите сезони, па дури и во зима!

Затоа е од клучно значење да го подготвите вашето возило да ја преземе навреме, но и да ја заврши оваа незгодна сезона.

Како и за сите моторни возила, рекреативните возила мора да бидат подложени на посебно одржување за непречено и ефикасно возење по патеки покриени со снег и во зимски услови.

Еве 8 брзи совети поднесени од CFMOTO TEAM за оние кои имаат намера да ги користат своите четири и рамо до рамо возила во зима:

1- Добро избирање на гуми

Секој тип на гума е дизајниран да се вози во специфични услови и на површини како камен, песок, лето или зима. На нашите автомобили менуваме гуми за зимската сезона

бидејќи патот е различен од другите сезони; па и ние треба да го правиме истото со нашите квадрици! Препорачуваме да користите гуми прилагодени за зима,

бидејќи тие обезбедуваат подобра влечна сила и можат да избегнат несреќи и бегство од патеките. Со гуми со навртки, ќе забележите подобро сопирање и подобрено забрзување.

2- Изберете моторно масло за зимска класа

Моторното масло работи поинаку во зависност од температурата. Ефикасноста на маслото може да биде загрозена ако, на пример, првично е дизајнирана за потопло време.

Брз совет: кога го менувате маслото наесен и планирате да го користите АТВ возилото во зима, препорачуваме да користите соодветно масло за ладно време, како што е 5W40.

Синтетичкото масло ќе биде поефикасно и на ладно време. Соодветното масло за специфични температури ќе ги задржи сите негови својства и ефикасност!

3- Добро подмачкајте го возилото

Се препорачува добро подмачкување на возилото за да се обезбедат и подобри перформанси. Ова ќе спречи таложење мраз и влажност на неколку делови од вашето АТВ возило.

Меѓу другото, подобри перформанси ќе забележите од вашата суспензија.

4 – Проверете/заменете ја течноста за ладење

Како што знаеме, температурните промени кај нас се чести, што влијае на сите лубриканти на вашето возило, особено на течноста за ладење.

Неопходно е да се проверат и квалитетот и количината на течноста што може да се влоши со текот на годишните времиња. За време на многу студени сезони,

оваа течност игра многу важна улога. Проверете ги сите течности и масла на вашето возило!

5 – Проверете ги статуите на вашата батерија

Како што вели поговорката- подобро е да се спречи отколку да се лекува! Проверете ја батеријата и заменете ја доколку е потребно  за да го искористите најдоброто од

вашето возило кога ви треба. Нема ништо подосадно од тоа да планирате убаво зимско возење и да сфатите, непосредно пред да тргнете,

дека батеријата ви е мртва и вашето возило одбива да стартува.

6- Рано планирајте ги набавките на зимска опрема и додатоци

За пријатни зимски возења, мора да се погрижиме да биде истовремено и удобно и топло. Многу ентузијасти на АТВ сакаат да се опремат со загреани рачки,

загреани шлемови или друга опрема, облека и додатоци прилагодени за зима. Планирајте ги овие набавки сега за да избегнете непријатни изненадувања и

непотребни доцнења предизвикани од намалените залихи.

7- Имајте полн резервоар за гориво

Како што можеби знаете,  повеќе гориво се троши на нашите зимски одмори отколку во другите сезони. Кога се вози АТВ низ снег или по патеки покриени со снег,

моторот и погонската единица работат понапорно, со што побрзо се испушта резервоарот за гориво. Не заборавајте да чувате максимално гориво во вашето возило,

па дури и да понесете резерва со вас.

8 – Имајте комплет за преживување со вас

Комплетот за преживување е секогаш суштински, а уште повеќе во зима и меѓусезона. Тоа е од огромно значење во случај на дефект на возилото.

Топла облека, кибритчиња, грицки, вода и комплет за прва помош се добри примери на предмети што треба да се вклучат во комплетот за преживување.

За какви било прашања за одржување и подготовка на вашето возило, ве молиме контактирајте не на нашите социјални мрежи или на телефоните за контакт.

 

CFMOTO – многу повеќе од што очекувавте !

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com