cfmoto македонија 2021
CFMOTO CFMOTO 450SR е претставен пред љубителите на брзината

CFMOTO 450SR е претставен пред љубителите на брзината

Светската премиера на моделот CFMOTO 450SR што го потресе светот на PowerSport

Моделот CFMOTO 450SR, за кој покажавте голем интерес од неговото објавување на саемот EICMA во Милано, беше претставен пред јавноста на глобалната презентација што се одржа минатиот викенд, 19.03.2023 година, на место кое е соодветно за него, тркачката патека каде што се вози Формула 1 и Мото ГП, Истанбул Парк. Според интересот на медиумите кои го следат мотоциклизмот, оваа тркачка патека дефинитивно беше центарот на мото светот тој викенд.

Основана во 1989 година, компанијата CFMOTO денес е водечки кинески производител на мотоцикли и ATV/UTV/SSV возила и најбрзо растечки бренд во светот на Powersport индустријата. Уште еден чекор напред постигна нашата компанија бидејќи добивме нов претставник во светот на powersport, кој веќе можеме да кажеме дека ја размрда сè попопуларната класа до 500cc, па се упативме кон Турција за да бидеме меѓу првите што ќе ви ги пренесеме впечатоците. и моќта на овој нов моќен CFMOTO 450SR модел.

Заедно со околу 200 гости, претставници на медиуми и дистрибутери од Европа, САД, Блискиот Исток, Југоисточна Азија и Австралија, меѓу кои беа и претставници на најценетите мото списанија како германскиот Motorrad и британскиот MCN, имавме и честа да присуствуваме на овој уникатен настан, на екстремно дождлив ден кој не успеа да го намали искуството на овој настан. Напротив, секој имал можност сам да се увери во исклучителните можности на овој мотоцикл, дури и во екстремно лоши услови за возење.

Intercity Istanbul Park – патека што доликува на моделот 450SR

Intercity Istanbul Park е тркачка патека која се наоѓа во Тузла во близина на Истанбул. Патеката ја дизајнираше Херман Тилке и моментално е домаќин на трката за Големата награда на Турција во Формула 1.

Истанбул Паркот е една од најдобрите креации на Херман Тилке која содржи промени на височината, различни типови на свиоци, долга права и фантастичниот свиок 8 кој беше еден од најголемите предизвици во претходната сезона во Формула 1. Патеката има добра мешавина на бавни, средни и брзи свиоци. Дефинитивно одличен избор за промоција и тест возење на нов чистокрвен тркач од нашата палета на мотоцикли.

CFMOTO 450SR – чекор напред во светот на Powersport

Со моделот CFMOTO 450SR, нашата компанија постави нов стандард во сегментот на спортски мотоцикли со среден волумен.

Мотоциклот CFMOTO 450SR е комбинација на мала тежина и агилност и нуди идеален сооднос моќ-тежина, без разлика дали го возите на патеката за мотоцикли или на градските улици. Линеарната моќност дури надминува многу конкурентни гама мотики од оваа група.

Создадени за трки, можевме да почувствуваме дополнителен наплив на адреналин со секое вртење на патеката Истанбул Парк и сигурни сме дека наскоро ќе се најде на листата на многу моторџии, како и љубители на брзина кои сакаат да ги тестираат своите граници. .

Со остар стил и неверојатно ракување, CFMOTO 450SR обезбедува врвно искуство за секој што сака поголема моќност и зголемена агилност. Поради високиот вртежен момент, оправдано ја понесе титулата најмоќен во својата класа.

450SR – Синтеза на дизајн и инженерство

CFMOTO 450SR се одликува со својот храбар идентитет и јасно ја изразува еволуцијата на серијата SR во поглед на дизајнот, пренесувајќи ја идејата за спортски потенцијал.

Почнувајќи од напред и завршувајќи со опашката, овој точак има агресивен, неверојатен изглед. За конечниот развој на дизајнот и аеродинамиката на овој модел се користеше аеродинамичен тунел. Беа потребни над 30 часа истражување и над 200 аеродинамички симулации за да се постигне конечниот резултат. Се внимаваше да се осигура дека секоја крива и секој детал се оптимизирани за да придонесат за супериорна агилност.

За поефикасно блокирање на налетите на ветрот, визирот сега е под агол од 48 степени, а предниот дел може да обезбеди 1,6 kg надолна сила при 120 km/h. Аеродинамичките можности се диктирани не само од предниот дел, туку и од задниот дел на седиштето со форма на канал што го зголемува ефектот на протокот на воздух.

Уникатната комбинација на темни нијанси, која заедно со динамичните LED светла, го истакнуваат тркачкиот изглед, ни остави дополнителен зачудувачки ефект.

Перформанси и удобност

CFMOTO 450SR обезбедува неверојатен комфор за мотоцикл од оваа класа. Ергономското, тенко седиште ви дава слобода на движење, а можете да го прилагодите на 815 mm, 795 mm и 785 mm. Спортски ориентираните предни и задни суспензии обезбедуваат контрола и стабилност, вообичаено се користат кај професионалните модели на супербајк за да се одржи цврстината на возилото во интензивни услови на возење.

Овој мотоцикл може да се пофали и со исклучителна безбедност, без оглед на условите на патот и брзината. Заоблениот 5-инчен TFT екран овозможува лесна навигација. Можете лесно да пристапите до менито со помош на интуитивен прекинувач на воланот. T-box има интегриран 4G модул и 6D сензор, кој може да се поврзе преку Bluetooth, а во реално време ќе видите позиционирање на возилото, километражата, надградби, IMU (Инерцијална мерна единица), безбедносен систем против кражба. Можете да имате увид во оваа и други важни информации преку апликацијата CFMOTO.

Клучни карактеристики на CFMOTO 450SR

450SR е придвижуван од CFMOTO 450cc, 2-цилиндричен линиски мотор од 450cc, кој произведува максимална моќност од 34,5 kw при 10.000 вртежи во минута и максимален вртежен момент од 39 Nm при 7750 вртежи во минута, нудејќи сооднос сила-тежина од 0,19. Мотоциклот достигнува максимална брзина од 190 км на час, а забрзувањето од 0 до 100 км на час трае помалку од 5 секунди, што е во опсегот на мотоцикл од 600 кубици.

Моторот се потпира на коленестото вратило навалено од 270 степени и вратило за двојна рамнотежа за да ги потисне ефектите од вибрациите. Конструкцијата се состои од глава на цилиндер изработена од магнезиум и алуминиумска легура. На овој начин се постигнува идеална комбинација на тежина и отпор.

Во архитектурата на моторот е интегрирана пумпа за вода, што овозможува ефикасна дисипација на топлина. Има и филтер за воздух со рафинирана технологија што носи помалку триење и поголема сигурност.

Се на се, долгоочекуваниот тркачки модел не ги разочара љубителите на CFMOTO, напротив, одлични реакции пристигнуваат од сите страни по ова глобално претставување. Дефинитивно, CFMOTO 450SR е одличен избор за оние кои бараат прифатлив спортски велосипед со силни перформанси.

 

CFMOTO – многу повеќе од што очекувавте

 

 

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com