cfmoto македонија 2021
Новитети Одлична 5та позција за CFMOTO во DAKAR Rally 2024 !

Одлична 5та позција за CFMOTO во DAKAR Rally 2024 !

Тимот CFMOTO THUNDER со пилотот Антанас Канопкинас го заврши предизвикувачкиот рели Дакар со импресивен настап, обезбедувајќи го 5то место во класата QUAD на релито,

познато како една од најтешките рели трки во светот, кое се возеше од 5ти до 19ти јануари.

Вкупно опфатени 15 дена и 12 официјални фази.Ова беше прво учество на CFMOTO на релито Дакар, а Антанас, возејќи специјално подготвен CFORCE 1000 за рели натпревар, постигна вкупно време од 113 часа, 25 минути и 50 секунди.

Иако бевме новодојденци во Дакар и во улога на пилот и во улога на производител, Aнтанас и CFMOTO сепак покажаа исклучителни способности, надградувајќи се на претходните

достигнувања на W2RC и натпреварите во пустината Абу Даби.

Во 2023 година, тимот на CFMOTO THUNDER веќе се натпреваруваше

во W2RC со CFORCE 1000 и обезбеди пласман на подиумот на релито во Абу Даби. Овие достигнувања го поттикнаа ентузијазмот на CFMOTO THUNDER Team и Aнтанас да ја покажат својата сила на една од најопасните трки во светот, истакнувајќи ги перформансите на CFORCE 1000.

Сепак, во едно вакво опасно натпреварување, неизбежно е да се соочат со пречки за да се стане

поискусен за следните фази. Во 48-часовната етапа Хроно, поради снемување гориво,

Антанас мораше да се наполни гориво со хеликоптер на само 3,7 километри пред целта.

На етапата 11, раб се распадна поради екстремно остри карпи, што го спречи да ја заврши сцената. За среќа, привилегиите на категоријата Рели 2 му овозможија да продолжи да учествува во следните етапи.Овие достигнувања и искуства несомнено ќе ги направат CFMOTO и CFMOTO THUNDER TEAM уште посилни на идните рели.

Соочувајќи се со предизвикувачкиот терен на расфрлани карпи, песок, дини и кањони,

CFORCE 1000 ги издржа сите овие тешки тестови.Високите перформанси на возилото

CFORCE 1000,супериорните теренски способности и исклучителната стабилност се темелно докажани во оваа пустинска арена.Магијата на трките и натпреварите лежи во нивните предизвици, а настапот на CFMOTO на ова рели Дакар е најдобар доказ за самонадминување. Нова авантура е на хоризонтот, сите со нетрпение очекуваме да бидеме сведоци на присуството на CFMOTO на глобалната сцена.

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com