cfmoto македонија 2021
ATV vozila АБУ ДАБИ – Пустински Предизвик: Втора рунда од светскиот шампионат

АБУ ДАБИ – Пустински Предизвик: Втора рунда од светскиот шампионат

Пред да се спушти прашината на Дакар, во Абу Даби започнува вториот круг од Светскиот шампионат во Rally Raid. Иако оваа година не беше возможно да се стартува на релито Дакар, тимот на CFMOTO Thunder Racing веќе со нетрпение го очекува својот прв старт во Светскиот шампионат во недела.

Пристигнувајќи во Обединетите Арапски Емирати во средината на неделата, членовите на тимот имаа повеќе од една загатка за решавање, но со помалку од еден ден на располагање, тимот вели дека се подготвени да упаднат во песочните ридови.

„Веднаш штом пристигнавме, ги почувствувавме културните разлики: кога се справувавме со некои работи, моравме да преговараме повторно и повторно и да ги усовршуваме деталите. Понекогаш се чинеше дека сите планови се распаѓаат и треба да се направат нови. Меѓутоа, соработката со локалниот претставник CFMOTO помина без никакви пречки. Продавачите на CFMOTO лоцирани во Дубаи ни помогнаа да ги решиме логистичките прашања и воедно организираа прекрасен настан во пустината“, изјави Антанас Канопкинас за подготовките за стартот.

Возачот изјави и дека добил комплименти од организаторите за исклучително уредно доставените документи, а за време на техничката комисија претставниците на организаторите биле изненадени кога виделе толку големи и моќни АТВ возила. CFMOTO CFORCE 1000 на тимот се единствените модели со погон на сите тркала во својата класа, а исто така може да се пофалат со поголема моќ и тежина од другите.

Технички проблеми за време на тестовите

Адомас Ганчиериус бил среќен што имал можност да го тестира својот нов квад мотор во песочните ридови пред почетокот: „Оваа трка ја започнувам со целосно нов квад мотор, па затоа беше многу важно да се тестира дали се работи како што треба. Тестовите не беа залудни – брзо забележав дека моторот се загрева многу повеќе отколку што треба, но и механичарите брзо ја открија причината за проблемот и го решија“.

Возачот вели дека при возење по дините на таква жештина, моторот доживува многу големи оптоварувања, па доколку тргнеше на патеката без соодветно ладење, најверојатно трката ќе завршеше многу брзо.

„Иако квадот сега работи перфектно, имаме и уште една иновација – за прв пат ќе возиме со електронска патна книга. Ова не е само иновација за нас – сите учесници ќе мора да го користат. Се надеваме дека ќе работат без грешки и прекини“, рече А. Ганчиериус за иновациите на пустинскиот предизвик – Абу Даби.

На возачите им претстои една недела трка – откако ќе го поминат прологот во недела, учесниците на трката до петок ќе треба да се движат по песокот на Обединетите Арапски Емирати. Оваа трка може да се нарече и малиот Дакар, бидејќи патеките на ова рели беа оддалечени само неколку стотици километри.

 

Podelite sa prijateljima

CFMOTO

Компанијата CFMOTO, основана во 1989 година, развива, дизајнира, продава највисок квалитет на теренски возила за сите површини. CFMOTO се занимава со производство и испорака на најсигурни и најисплатливи ATV, UTV и SSV возила, мотоцикли и скутери, како и соодветна опрема.

Контакт информации

Понеделник-Петок: 09h-17h Сабота: 10h-15h
УЛ.Пролет 4А, Скопје
+389 70 97 75 72
adimusevski@yahoo.com